Trnava - Historie a současnost obce

Obec Trnava leží na soutoku potoků Březinka a Klapůvka, 5 km severovýchodně od Třebíče, v nadmořské výšce 428 m n. m., má 600 obyvatel. 

První písemná zmínka o obci se nachází v tzv. Zakládací listině třebíčského kláštera benediktinů v r. 1101. Trnava byla díky své poloze křižovatkou starých obchodních cest již v pravěku, což dokládají nálezy bronzových předmětů. V roce 1872 bylo nalezeno mnoho rakouských denárů a staré stříbrné peníze. V roce 1972 byl při stavbě kulturního domu nalezen poklad starých mincí: české groše z doby Václava IV., mnoho desítek kusů drobných mincí, rakouské a bavorské feniky a 10 uherských dukátů císaře Zikmunda Lucemburského. Ukrytí nálezu je datováno do 40. let 15. století. Poklad je uložen ve sbírkách Muzea Vysočiny v Třebíči. Stavba nekatolické modlitebny byla zahájena v r. 1618. V pozdějších letech byla přestavěna na katolický kostel, který byl zasvěcen apoštolům sv. Petru a Pavlu.

V obci je aktivní sbor dobrovolných hasičů, který byl založen v r. 1904. Tento sbor po celé České republice v letech 1991 až 2002 nejvíce proslavily dorostenky a ženy, které získaly 11 titulů mistryň ČR v požárním sportu. V současné době převzali iniciativu a reprezentaci obce muži, kteří se pravidelně zúčastňují hasičské extraligy. V Trnavě aktivně působí také tělovýchovná jednota, klub českých turistů a honební společenstvo.

Trnava se nachází v přírodním parku Třebíčsko, kde se kříží několik turistických a cykloturistických tras. Východně od obce je přírodní památka v lokalitě Kobylinec, která je zařazena do evropsky významných lokalit s výskytem koniklece velkokvětého. Milovníci přírody si přijdou na své při toulkách v okolí obce, kde se nacházejí remízky s bludnými kameny, krásná údolí a lesy. V katastru Trnavy je několik rybníků s možností koupání. Turisté mohou využít víceúčelové hřiště, dětské hřiště, občerstvení v pohostinství a v minimarketu s bufetem. Dále je možno využít ubytování v turistické ubytovně, která je umístěna v kulturním domě.

Obecní úřad Trnava

Adresa:      Trnava 32, 674 01 Třebíč 1
Telefon:     568 823 522
Starosta:    Ing. Martin Kristofčák
Email:         ou.trnava@seznam.cz
IČ:               002 905 99       

www:          https://www.obectrnava.cz

 

Fotogalerie - Trnava

/album/fotogalerie-trnava/trnava1-jpg/ /album/fotogalerie-trnava/trnava2-jpg/ /album/fotogalerie-trnava/trnava3-jpg/ /album/fotogalerie-trnava/trnava4-jpg/