Kožichovice - Historie a současnost obce

Obec Kožichovice leží na území Českomoravské vrchoviny v oblasti označované jako Třebíčská kotlina a nachází se asi 3 km jihovýchodně od Třebíče v nadmořské výšce 465 m. Obcí protéká potok Markovka, který pramení nedaleko Slavic a vlévá se do řeky Jihlavy pod osadou Dobrá Voda. Uprostřed obce se rozprostírá rybník, který spolu s potokem tvoří přírodní dominantu a společně se zalesněným jižním úbočím dává obci rekreační ráz.

První zmínka o obci z roku 1104 souvisí se založením třebíčského benediktinského kláštera. V jeho zakládací listině je uvedena jako osada Kossuhouici. Od roku 1885 patří k obci část osady Dobrá Voda ležící na levém břehu potoka Markovka. Na území katastru Kožichovic se nachází významné naleziště vltavínů. V lokalitě Malá Krochota našel profesor František Dvorský v roce 1878 první moravský vltavín o hmotnosti 153 g. Do katastru obce patří také chráněné území Hluboček, kde v přírodě roste vzácná ladoňka dvoulistá. Uprostřed návsi stojí školní budova, ve které je dnes mateřská škola, knihovna a obecní úřad. Nad školou je kaple s oltářem sv. Cyrila a Metoděje z r. 1892 a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1791. Na návsi stojí pomník obětem první světové války.

Nejvýznamnějším kožichovickým rodákem je Matyáš Žďárský, jenž se v obci narodil roku 1856. Po odchodu do rakouského Lilienfeldu se stal průkopníkem alpského lyžování, vynalezl lepší způsob lyžařského vázání a zorganizoval první lyžařské závody.

Kožichovice jsou známé i pro svůj kulturní a společenský život, na kterém se společně s obcí aktivně podílí Sbor dobrovolných hasičů Kožichovice, myslivecké sdružení a Český zahrádkářský svaz.

Obecní úřad Kožichovice

Adresa:   Kožichovice 170, 675 01 Třebíč 1
Telefon:   568 84 369
Starosta: Ing. Otakar Maštera
Email:       starosta@kozichovice.cz 
IČ:           485 274 16               
www:      https://www.kozichovice.cz

 

Fotogalerie - Kožichovice

/album/fotogalerie-kozichovice/kozichovice1-jpg/ /album/fotogalerie-kozichovice/kozichovice2-jpg/ /album/fotogalerie-kozichovice/kozichovice3-jpg/ /album/fotogalerie-kozichovice/kozichovice4-jpg/